Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Przez swoje niewielkie rozmiary jest świetną alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy hodować tam więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa trochę twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę swojej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, gdyż będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie może schować się aby odpocząć lub odstresować się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota